استانداردهای آموزش از تولد تا سه سالگی

یک جزوه به دستم رسید که خیلی ازش خوشم اومد، با عنوان

Pennsylvania Learning Standards for Early Childhood (INFANT- TODDLERS)

کل متن رو می تونید از این آدرس دانلود کنید:

http://websites.pdesas.org/ocdel/2010/4/30/47302/page.aspx

این جزوه در واقع برای راهنمایی مربیان و پرستاران کودک تنظیم شده، ولی به نظر من خیلی از مطالبش برای مادران و پدران هم قابل استفاده است و حتی دانستنشان ضروری است. به طریقی کمک می کند در هر سنی انتظارات معقولی از بچه ها داشته باشیم و در موارد ضروری به طریق صحیحی کمک و حمایتشان کنیم. مطالب جالب و آموزنده اش ترغیبم کرد که کلش رو ترجمه کنم و به صورت یک کتاب چاپ کنم. ولی بعد از صحبت با یک ناشر و با فکر به اینکه کل کار خیلی وقت گیره و من الان فرصتش رو ندارم، از اینکار منصرف شدم.

به جای اون تصمیم گرفتم حداقل بخشهایی که مناسب سن پسر خودم هست رو که می خونم ترجمه کنم و هربار یه بخشی رو اینجا هم بذارم شاید به درد یه سری مامان دیگه مثل من بخوره. مامانهایی که دوست دارن بهترینها رو برای بچه هاشون انجام بدن و بهترینها رو برای بچه هاشون آرزو می کنن. ولی در واقعیت آرزوهامون بدجوری با تواناییها و امکاناتمون محدود میشن.

اگر دوست داشتید از این ترجمه ها استفاده کنید اول حتما یه بار متن انگلیسی رو باز کنید و با فضای کلیش آشنا بشید. بخشهایی که من ترجمه می کنم مربوط به YOUNG TODDLER هست که طبق طبقه بندی کتاب مربوط به بچه های 9 تا 27 ماهه است. این بازه به این دلیل گسترده و بازتر از رده بندی 1 تا 2 سال است که هر بچه ای در هر بخش با سرعت خودش رشد می کنه. برای همین ممکنه یه بچه در یک سری از مهارتها کارهایی را در 9 ماهگی انجام بده که خیلی از بچه ها حدود 12 ماهگی انجام می دن ولی همین بچه در یه فعالیتهای دیگری از هم سن های خودش دیرتر رشد کنه. کلا سه دسته سنی این جزوه همپوشانی هم دارند.

امیدوارم این تصمیمم مثل بقیه تصمیماتم نصفه کاره نمونه.

/ 1 نظر / 47 بازدید